مقدمه

از زمانی که برنامه نویسی شروع کردم یکی از عمده ترین مشکلات نبود مستند سازی مناسب برای آموزش بود . اگر هم چیزی وجود داشت لزوما به همه جزییات اشاره نشده بود و یا باب طبع همه افراد نبود و اینکه به دلیل مشکلات مالی این امکان برای همه وجود نداشت که بتونن از آموزش های موجود استفاده کنند . بنابراین تصمیم گرفتم تا این آموزش ها رو جمع آوری کنم تا هم کاملترین آموزش فارسی باشه هم رایگان تا همه بتونن ازش استفاده کنند .

چرا روبی ؟

این روزها معمولا وقتی نگاهی به رده بندی زبان های برتر میندازم اکثر زبانی مثل روبی جز ده تای دوم برترین هاست و داره به زمره زبان هایی میره که دارن فراموش میشن . این نکته هم درسته هم غلط که به چند موردش اینجا اشاره میکنم .

روبی به خاطر داشتن یک فریمورک محبوب به نام ریلز شهرت زیادی پیدا کرد در حوزه برنامه نویسی وب پس مناسب برای بچه هایی که میخوان فقط در حوزه وب کار بکنند

در مقایسه با زبان PHP باید بگم که درسته پی اچ پی زبان شناخته شده تری نسبت به روبی برای کار در حوزه وب اما در حجم کار های سنگین در صورتی که یک متخصص حرفه ای نباشین قطعا به مشکل بر میخورین

این زبان به خاطر شباهت های زیادش به زبان برنامه نویسی پایتون میتونه کمک مناسبی باشه برای بچه هایی که میخوان بعدا به زبان پایتون سوئچ کنند .

مهم ، مهم ، خیلی خیلی مهم

۱- از اونجایی که این کتاب بر اساس آموخته های خودمه و یکسری از کتاب های مرجع ، سعی کردم که تا حد امکان ترجمه دقیق و قابل استناد باشه ، اما اگر به هر دلیلی دچار نقصی بود حتما از طریق راه های ارتباطی بهم بگین تا اونو ویرایش کنم .

۲- لحن این کتاب محاوره ای انتخاب کردم تا برای بچه هایی که میخوان برنامه نویسی شروع کنن راحتتر و ملموس تر باشه پس اگه اشکال وارد شده به این کتاب در این رابطه بود باید بگم که فقط در صورت بازخورد از طرف کاراموز ها اونو ویرایش میکنم اما به جز این هر چیزی بود رو همونطور که در بند قبل گفتم بهم اعلام کنین تا بسرعت اونو ویرایش کنم .